Dzisiaj mamy: piątek, 27 stycznia 2023
wschód: 07:41 zachód: 16:11
Imieniny obchodzą: Angeliki, Juliana
wschód: -:- zachód: 10:53

Komentarz synoptyczny z dnia: 1 czerwca 2022

Wczorajszy dzień przyniósł uspokojenie w atmosferze oraz wyraźną poprawę pogody, o poranku na znacznym obszarze kraju bezchmurnej, tylko na północy pod dużym, bezopadowym zachmurzeniem warstwowo kłębiastym będącym w orbicie niżu z rejonu Zatoki Ryskiej. W ciągu dnia, przy stale rosnącej temperaturze, już od godzin przedpołudniowych ruszyła konwekcja termiczna i wysypało cumulusami w obszarze klina wyżowego wychodzącego znad pogranicza Białorusi, Ukrainy i Rosji w kierunku zachodnim, a na krańcach północnych doszło do skłębienia się chmur warstwo kłębiastych i miejscami przelotnie pokropiło, natomiast w godzinach popołudniowych, znad Łużyc nad Ziemię Lubuską nasunęła się komórka konwekcyjna z krótko trwałymi burzami (około półtorej godziny), przesuwająca się na północny wschód. Temperatura rozłożyła się strefowo na osi północ – południe, z najchłodniejszym wybrzeżem od 14, 16-stu stopni i najcieplejszym południem 22, 23 stopnie, a w Legnicy temperatura maksymalna 25,6˚C.

Natomiast nocą nastąpiło załamanie pogody spowodowane nasuwaniem się fali frontowej znad zachodnich Czech i Łużyc, w obrębie której zaczął formować się płytki (1013 hPa), ale pogłębiający się ośrodek niżowy nad Ziemią Lubuską, a obecnie będący nad Wielkopolską, prowadzący w swoim ciepłym wycinku ciepłe, wilgotne powietrze o dużym potencjale chwiejności, w którym z powodzeniem budowały się chmury Cb z nocnymi burzami, początkowo głównie w dolinie Wisły od Sandomierza po Kujawy i Ziemię Dobrzyńską, z tendencją do przesuwania się na północny wschód. O poranku występujące od Zatoki Gdańskiej po Kujawy i Ziemię Dobrzyńską oraz w południowo zachodniej części województwa podlaskiego (https://awiacja.imgw.pl/mapa-burz-rad… ), a zwarte zachmurzenie sięgające aż do tropopauzy z opadami deszczu zalega mniej więcej nad wschodnią połową kraju, z tendencją do przesuwania się na wschód (pl.sat24.com/pl/eu/km i pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). Natomiast na północnym zachodzie obejmującym Pomorze, północną Wielkopolskę i północną część Ziemi Lubuskiej wewnątrz masowe zachmurzenie warstwowo kłębiaste, a na południowym zachodzie, dominuje bezchmurne niebo. Temperatura przeważnie od 11 do 14 stopni, chłodniej na Pomorzu południowym 8, 9 stopni, a najcieplej od Górnego Śląska po Orawę 15, 16 stopni.

W ciągu dnia pogłębiający się ośrodek niżowy kierować się będzie na północny wschód przez Zatokę Gdańską w stronę Zatoki Ryskiej, a nocą powoli wchodzący nad północny Bałtyk, nie sięgając Wysp Alandzkich. Wspomniane zachmurzenie frontowe z opadami deszczu, powoli przesuwać się będzie w kierunku wschodnim, a od godzin południowych ponownie uaktywni się głęboka konwekcja z burzami występującymi na krańcach wschodnich, którym towarzyszyć będą umiarkowane i silne opady deszczu, a także burze z gradem oraz silnym, porywistym wiatrem. Natomiast w tylnej części niżu, znad Bałtyku i Niemiec nasuwać się będzie zachmurzenie będące w orbicie poprzedniego niżu, prowadzące przelotne opady deszczu, a od godzin południowych także burze z opadami gradu, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr. Najchłodniej będzie pod całkowitym zachmurzeniem z opadami, a przejściowo zwłaszcza z opadami gradu. Generalnie temperatura rozłożona od Pomorza po Karpaty odpowiednio od 12, 14 stopni do 22, 24 stopni, lokalnie, na krańcach południowo wschodnich nawet 25. Wiatr przeważnie zachodni umiarkowany i dość silny, w czasie burz silny i porywisty w porywach dochodzący do 70/80 km/h. Nocą nastąpi uspokojenie w atmosferze spowodowane zanikaniem burz, ale przelotne opady deszczu spodziewane są niemal w całym kraju.

Źródło: ICM UW

Po szczegółową prognozę pogody zapraszamy tutaj:

https://meteoproject.info.pl/prognoza-synoptyczna/

Opracowanie: Meteo Project